Suskunlar Tekkesi

Suskunlar Tekkesi
Bir zamanlar bir grup alim ve şair, "Encümen-i Bîzebân" (Suskunlar cemiyeti-kulübü) adıyla bir cemiyet kurmuşlardı. Üye sayısı otuz kişiydi ve bunu arttırmıyorlardı. Üyeliğin ilk şartı çok düşünmek, çok yazmak ve çok az konuşmaktı. Molla Camî hazretleri de gençliğinde, bu cemiyete girmek istiyordu. Günün birinde cemiyetin bir üyesinin öldüğünü duyunca, onun yerine aday olmak için cemiyete geldi. Kendisini karşılayan kapıcıya bir şey söylemeden, ismini bir kağıda yazarak o sırada toplantı halinde bulunan ulema heyetine gönderdi. Ulema, bu teklifi görünce biraz üzüldüler. Çünki ölen üyenin yerine başka birini almışlardı. Yeni bir üye için yer yoktu. Cemiyet başkanı, bir bardağı tamamen suyla doldurduktan sonra Molla Camî'ye gönderdi. Molla Camî hazretleri durumu anladı. Bir damla daha olsa bardak taşacaktı. Bunun üzerine o da hemen oracıktaki bir gül dalından küçük bir yaprak koparıp, nazikçe suyun üstüne koyuverdi. Bardak taşmamıştı. Bunu içeri gönderdi. Cemiyettekiler bu kibar cevabın manasını anlamışlardı: Zarif insanların yeri başkaydı.
Üyeler, bu kıymetli zâtı da aralarına almaya karar verdiler. Başkan listeye Molla Camî'nin adını ekledi. Otuz sayısının önüne bir sıfır koyarak, 300 yazdı. Bununla Molla Camî sayesinde, cemiyetin değerinin on misli arttığını belirtiyordu.
Listenin son şekli Molla Camî'ye gelince, meseleyi anladı. Ancak sayının büyük gösterilmesinden hoşlanmadı. Sağdaki bir sıfırı silerek, otuz sayısının soluna koydu. Yani 030 yazdı. Alçak gönüllü Molla Camî, böylece kendisini solda sıfır sayıyor, bardağı taşırmadığı gibi, o cemiyetin yapısını da etkilemeyeceğini söylemek istiyordu. Diğer üyeler bunu görünce, saygı ve hayranlıkları bir kat daha artmış olarak "Encümen-i Bîzebân" yeni üyesine "Hoşgeldiniz" dediler.Molla Cami:
Abdurrahman Bin Nizameddin Ahmed Nureddini Cami, şeyh-ul-islam idi. âlim, veliy-yi kâmil idi. 1414 de, iran’da cam kasabasinda doğup, 1492 de hirat’ta vefat etti.

İmam-i Muhammed Şeybani hazretlerinin soyundandir. Beş yaşında iken Muhammed Parisa Hazretlerinin huzuruna götürülüp teveccühüne mazhar oldu. Ubeydullah Hazretlerine yazdigi mektuplardan ikisi resehatda mevcuttur. Mevlana Sadüddini Kaşgari'den feyiz alarak kemale geldi ve irsada mezun oldu. Sadüddin Hazretleri, Nizameddini Hamusün halifesi olup, hicri 860 senesinde Hirat’ta vefat etmistir. Nizamüddini Hamus hazretleri, alaüddini attar hazretlerinin halifelerinin en üstünü idi.Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !